ad

Iconic Masters - Limited Overview

Hello everyone,
those that know me probably know that I'm more of a constructed player rathet than a limited one. On the other hand I used to play limited often. I always liked exploring new sets and playing with different kind of decks one could draft. This is something I enjoyed a lot till people came up with pick lists and limited set overviews.

Nowadays I usually play just several drafts and sealed decks and then go back to constructed. With Iconic Masters, exploring of the set took me longer than usual. It may also be because I looked at the spoiler after I already played in 6 events.

ima-wallpaper-1280x1024.jpg

Before I start talking about Iconic Masters, I'd like to share my recent experience with limited.

Amonkhet block was something that made me truly happy even though for some reason this set wasn't particularly popular among players. Most probably because the set was very complex and many people didn't find out how to draft it. For me though it was a set where one could draft almost anything in terms of deck archetype. The cards available in the set could be picked and played in different deck archetypes. In certain color combinations we could play aggro, midrange or control. Tempo was very important in AKH and with HOU it became even more important. This set/block was the limited format of my dreams and also the complexity was something I enjoyed.

Ixalan is the exact opposite of my idea how a good limited set should look like. Already at the release of Ixalan we found out that we really have to force a tribe and stay in it. We found out that decks that are good are very aggressive and fast. The games are about the first combat that we can somehow win. The first person to get 'tricked' in combat usually loses the whole game. There are also cards that are very difficult to deal with because there isn't enough removal for them. This way One with the Wind, Charging Monstrosaur, or Tempest Caller are simply game over. Ironically Wizards of the Coast also decided to print some tricks or other cards that help the color that already has a first pick win condition. Who decided that Siren's Ruse would be good in the format? It is a good card but instead there should be cards that allow us to deal with the powerful cards in the format. Even though you'll play the mentioned cards in different tribes it's not enough to make drafting more varied.

The problem of Ixalan is that there aren't cards around which you can build decks. In Amonkhet you could have picked a card and build your whole deck around. There wasn't just one but actually plenty of them. It could be mechanic, it could be a single card, it could be certain creatures. Also you could switch to a different deck archetype entirely mid-draft. Your deck could often switch roles depending on the matchup. In Ixalan you are stuck with your tribe and with 'aggression' in mind.

Another problem of the set is that there is not enough answers in the set. The power level of removal in limited got worse through the years. Meanwhile though we get better and better creatures. I believe that many of you after seeing Charging Monstrosaur went like 'Reality Smasher'. It doesn't matter that it doesn't have the Reality Smasher's ability. The problem is that it is an uncommon card, easily splashable and it is a 5/5 Trample, Haste creature. How are we supposed to stop a card like this?

What is my opponent supposed to do with a Hexproof creature with One with the Wind attached to it?

I tried very hard to draft something a little bit more unique but it always ended up being a tribal deck because that is where the synergies are. The problem of this set is that it is very swingy and there are no good ways how to turn the game in your favor when something goes wrong. This often makes the players feel bad when they lose because they simply just couldn't stop that turn 1 Merfolk with One with the Wind on it. When you finally manage to stabilize, you face Charging Monstrosaur. Good game.

All this means that the set is very straightforward and not complex as Amonkhet was. Amonkhet was complex on many levels, be it in terms of actual drafting (deckbuilding), playing the deck, combat (Exert), and play decisions. Ixalan does not even give us the freedom to draft something different or steer the game into a different direction. It gets boring very fast.

It is very interesting to note that Wizards of the Coast provided us with more Tribal focused products earlier. It seems that they tried very hard to please both tribal lovers and those not enjoying tribal mechanics much in their Commander 2017 product but for some reason Ixalan ended up badly designed. While we have Vehicles and two-faced rare lands to help it and also an awesome Treasure mechanic, it's not enough. We need more variety in limited environment.

I mean even playing endless mirrors in Avacyn Restored was better than this and that was the worst set to draft for me.

Iconic Masters, drafting-wise, is more like Amonkhet. If you liked the diversity in Amonkhet, you'll like this set.

Iconic Masters

Iconic Masters je speciální sada obsahující reprinty z minulých sad a byla vydána 17. listopadu. Obsahuje přes dvacet karet s novými ilustracemi (Mana Drain, Horizon Canopy, Ancestral Vision, Cryptic Command, Serra Ascendant etc.). Když byly Iconic Masters ohlášeny, bylo nám sděleno, že se bude jednat o sadu s ikonickými kartami, jen nikdo nevěděl o co to vlastně bude znamenat. V současné době popisek IMA obvykle říká, že sada obsahuje ikonické bytosti - anděly, sfingy, démony a hydry. Sada naštěstí neobsahuje jen ikonické bytosti, ale spolu s nimi v sadě najdete i kouzla jako jsou například Mana Drain nebo Fireball, které se za ikonické dají bezesporu také označit.

fireball.jpg

Netušila jsem, že budu moci někoho na limited zase dostřelit Fireballem! To se mi poslední dobou stávalo jen v Old School Vintage.

V sadě najdeme karty, které potřebovaly reprintnout pro formáty jako je Modern a Legacy. Konečně jsme se tak dočkali reprintu Horizon Canopy, Grove of the Burnwilllows, Mishra's Bauble nebo třeba Auriok Championa.

V Iconic Masters proběhla spousta změn v raritách a ty mají hodně velký dopad na limited hraní s IMA. Stejně tak budou mít dopad na Pauper/Allcommon (seznam je na konci článku a doporučuji se na něj před prvním draftem/sealed deckem podívat).

Stejně jako předchozí Masters sady i tato byla designovaná pro hraní limited. Teď se tedy podíváme na mechaniky v sadě a následně na archetypy decků.

Mechaniky

Vzhledem k tomu, že Iconic Masters jsou reprint set, nenachází se v sadě žádná nová mechanika. Pro rekapitulaci v Iconic Masters najdeme tyto mechaniky:

Landfall je mechanika z původního Zendikaru. Na commonovém slotu se nachází Jaddi Offshoot. Ostatní karty s touto mechanikou jsou vzácné karty nebo mythicy - Emeria Angel, Ob Nixilis, the Fallen, Lotus Cobra, Rampaging Baloths a Bloodghast. V sadě se sice nenachází normální fetchky, avšak obsahuje karoo země a Evolving Wilds, díky čemuž je tato abilita dosti silná.

Outlast je mechanika z Khans of Tarkir bloku, která se moc neuchytila z důvodu nízké interaktivity. V IMA je counterové téma v Junk barvách a tudíž některé karty z Khanů mohou být dosti brutální - Abzan Falconer popřípadě Abzan Battle Priest. Navíc agresivní decky využívající Unleash mohou hrát bílou a tyto karty dobře využít.

Rebound je další mechanika ze Zendikar bloku (Rise of the Eldrazi). Rebound se nachází na kartách ve všech barvách a jedná se obecně o silné spelly, které nejčastěji budou pomáhat deckům s kartami s abilitou Prowess.

Renown je mechanika, která se objevuje na třech kartách a to Stalwart Aven, Topan Freeblade a Undercity Troll.

Suspend. Tuto mechaniku z Time Spiral bloku jsem lehce podcenila. Karet se Suspendem není v sadě moc a navíc byla většina již v Modern Masters. Oproti MM se v této sadě se Suspendem nedá vyvádět nic šíleného (jako Empty the Warrens) a z toho důvodu moc nechápu proč v sadě vyšel Fury Charm. Jestli se nemýlím, tak jediná karta, co v Modern Masters nebyla, je Keldon Halberdier, který není zase tak špatný.

Storm je další mechanika, která se nachází jen na třech kartách a to: dlouho očekávaném Flusterstormu, Hunting Packu a Wing Shards. Flusterstorm je karta dosti k ničemu v limited prostředí, avšak rozhodně vám udělá radost, když si ji v papírové verzi otevřete a odnesete domů. Hunting Pack není úplně špatná karta, pokud k tomu máte pár Search for Tomorrow nebo zdí produkující manu. A Wing Shardy jsou dobré proti spoustě velkých a nepříjemných potvor, které se v sadě nacházejí (a obvykle se jedná o finishery).

Unleash je mechanika, která mě v sadě trochu překvapila, protože jsem si říkala, že poskládat Black-Red aggro nebude zas tak jednoduché. Každopádně v sadě je counter téma v BG barvách a tam se tyto karty hodí. I červené karty jsou dobré a je jich 'hodně' (jsou to všechno commony).

Archetypy

Jak jsem již zmínila archetypy v IMA jsou takové, že se mohou prolínat a je možné hrát jak dvoubarevné decky tak tříbarevné. Vzhledem k tomu, že nevím jak tyto decky od sebe oddělit, budu zde uvádět kombinace tří barev. Obvykle však skončíte ve dvou barvách. V rámci těchto barev se také můžete pohybovat kdekoliv na spektru od aggra, přes midrange až po control. Deck se základem v UW bude pravděpodobně agresivní, ale je možné hrát i control.

UWr Prowess
UW Prowess je jeden z archetypů, který se dá na draftu poskládat. Musí se jednat o rychlý a efektivní deck. Vzhledem k tomu, že Seeker of the Way je commona, tak by neměl být problém nějaké posbírat. Distortion Strike je velmi silnou kartou a z toho důvodu se pravděpodobně i stala uncommonou.

andel.jpg

Vinni mi ukázal, že Prowess se dá spustit i Mishra's Bauble a že Illusory Angel ve třetím není přeci problém.

Když jsem hrála s tímto archetypem, tak mě dosti překvapilo, že tento deck dobře uhraje Illusory Angela, vzhledem k tomu, že obvykle budete mít k dispozici nějaké levné triky, karty s Reboundem a občas Suspendem.

Pokud vás bíla mine je možné, že se z vašeho decku rychle stane UR Control, který je také jedna z možností, co se dá nadraftovat.

UBg Mill
Líbí se vám Doorkeeper? Shriekgeist? Ano, mletí je jeden z archetypů na draftu Iconic Masters. Dá se postavit jako control se zdmi (Fog Bank je dosti otravná zeď, pokud by nebyla k dispozici můžete klidně sbírat zelenou) nebo agresivnější deck s kartami jako jsou Jace's Phantasm, Shriekgeist, Balustrade Spy, Wight of Precinct Six a Mindcrank.

RBg Dragons
V IMA se nachází několikero manových kamenců (Thran Dynamo, Mind Stone, Kolaghan's Monument, Guardian Idol etc.) a spousta draků. Tento archetyp se mi obecně nelíbí, avšak funguje. Musíte mít dostatek akcelerace, abyste pak mohli hrát karty jako jsou Bladewing the Risen, Noxious Dragon, nebo jakéhokoliv vzácného draka, co šel okolo stolu. Karty jako Bladewing's Thrall nebo Dragonloft Idol vám stůl obejdou. Je možné hrát jak dedikovaný dračí tribal, tak případně artefaktovou rampu a pak hrát cokoliv, co jste nadraftovali (ať už se jedná o Simic Skyswallower nebo Bogardan Hellkite). Když budete hrát draky, budete RB. Pokud budete více rampa, obvykle budete primárně GR, kde se nachází více zabíjení.

BW Lifegain
Hráli jste nějaký ten sealed deck M14tky? Byli jste na GP Praha s touto sadou? Nevím jak to probíhalo u vás, ale já jsem první čtyři kola hrála proti BW Angelic Accord a Bubbling Cauldron deckům, kde dva z mých oponentů navíc otevřeli Archangel of Thune. Pokud ne, o nic jste nepřišli, protože všechny potřebné karty byly vytisknuty v Iconic Masters, kde je navíc pro tento archetyp o dost větší podpora.

combo.jpg

Co jsme to tomu Patrikovi naposílali? Toto mu vyhrálo draft - odnesl si Mana Drain.

BW lifegain je tudíž obvykle combo s Bogbrew Witch, Bubbling Cauldron, Festering Newt, které zabíjí kartami Angelic Accord a Sanguine Bond. Avšak jde to i bez této trojice, protože life gainu je v sadě je hodně, avšak obvykle budete bez "kotlíku" potřebovat dva life gain efekty na spuštění Angelic Accordu. V IMA vyšel i Vizkopa Guildmage, což mě dosti překvapilo, když je v sadě i Sanguine Bond (obojí uncommon).

RUG Walls
Mým oblíbeným archetypem jsou v IMA zdi a to právě v RUG barvách. V zelené je Jaddi Offshoot, Overgrown Battlement, Wall of Roots, Carven Caryatid. V modré Doorkeeper, Mnemonic Wall, Fog Bank, Jungle Barrier (UG). V červené pak máme Dragon Egg a Vent Sentinely. Obvyklá win condition tohoto decku je sice nějaký vzácný lítač avšak Vent Sentinelové umí ustřílet celkem efektivně také. K tomu vám dost často stačí jeden Fireball až dva Firebally (Mnemonic Wall). Další možností je také sebrat Assault Formation. Mě se upřímně touto kartou ještě nepodařilo někoho zabít (obvykle umřel dříve než jsem si tuhle kartu lízla).

zdivo.png

Zdi můžete také hrát čistě jako rampu, případně se zaměřením i na X-ové spelly (Rosheen Meanderer). Rozumné x-ové spelly jsou rare. I přes to, že v sadě je Fireball (uncommon) a Ivy Elemental (ze kterého se stala commona), rampu se vyplatí hrát jen tehdy, pokud máte do čeho rozumného rampit.

BGw/GWb Counters

Posledním archetypem jsou +1/+1 countery. Ve skutečnosti se jedná o dva různé archetypy využívající jedno stejné téma. GW je value midrange a BG je víceméně aggro. Bohužel moje pokusy o tento typ decku dopadly katastrofálně, tak úplně nevím jak by takový deck měl přesně vypadat. V černé máme na uncommon slotu Corpsejack Menace, což je pěkná karta, pokud máme x-ové bytosti, hydry nebo bytosti s Unleashem. Na druhou stranu je to pořád 4/4 tělo za 4 (podobně jako Chronicler of Heroes), takže k nám nemusí ani dorazit. Pokud to však bude first pick, dají se k tomu brát bytosti, co umí nějakým způsobem využít countery (Phantom Tiger) a pak karty, co s tím spolupracují, co nikdo brát nebude jako je třeba Inspiring Call.

Moje zkušenosti s IMA - aneb jak se smrtelník snaží hrát limited

Na prevkách vždy obdivuji hráče, jak jsou schopní poskládat nádherné decky ze svých poolů. Někdy bych taky chtěla být dobrá v limited. I přes to, že se mi spíše ze začátku daří, tak moje decky nejsou obvykle nic hezkého. U Masters setů však byly dokonce i moje decky celkem fajn a navíc jsem měla dost velkou výhodu v tom, že jsem karty znala, na rozdíl od spousty mých oponentů. Masters sety jsem měla tak nějak 'přečtené' hned. Po těchto zkušenostech jsem doufala, že s IMA to bude podobné. Z tohoto důvodu mě moje první zkušenost s Iconic Masters totálně rozhodila (ve skutečnosti je to poprvé, co jsem při releasu sady na Magic Online dostala takový výprask). Prohrála jsem totiž úplně všechno, co šlo. Je pravda, že jsem měla lehce smůlu (jeden oponent mě zabil dvakrát Elesh Norn, druhý 2x Sheoldred a třetí mi dal Thundermaw Hellkite a dvěma Savageborn Hydrama). Rozhodla jsem se totiž postavit něco, co hraje bytosti a snaží se útočit - nejblbější věc, co mě mohla napadnout. Útočit s bytostmi, které očividně potřebují nějaký noncreature spell support, který jsem neměla. Nebyla jsem schopná efektivně spustit Prowess a Draconic Roar se ukázal být jako ne úplně nejlepší zabíjení proti tomu, co jsem potkávala. Objevila jsem tak krutou realitu - normální představa aggro decku v tomto formátu neexistuje. Moji oponenti všichni hráli všechny šutry světa, karoo země a já jsem se snažila válčit buď s draky, sfingami nebo kartami typu Elesh Norn a Sheoldred (s Eternal Thirst na sobě).

sheoldred-crop.jpg

Můj pokus o double Draconic Roar smolně nevyšel (Prey's Vengeance).

Můj druhý pokus byl právě s GW countery, který se také moc nevydařil. Z části se jednalo o lifegain deck s Jaddi Offshoot, Auriok Championem a Ajani's Pridematy (ta část fungovala dobře). Snažila jsem se však být pořád moc agresivní. Karta jako Timberland Guide je sice ve spoustě prostředí dobrá, ale tady jsem měla spíše hrát Angel of Mercy. Timberland Guide sice dá někam counter, to ano, ale zastaví se skoro o cokoliv. A tenhle oponent se rozhodl, že Basilišci jsou očividně dobří! Navíc jeho hydra byla lepší než ta moje pětimanová (a měla smolně Trample)! Po něm jsem potkala ještě navíc UG zdi a to jsem byla už vyloženě nešťastná a začala jsem přemýšlet, že si teda příště taky zahraji nějaké 3/5 Deathtouch bytosti (naštěstí jsem nemusela).

nope.jpg

Tak takhle se to taky nehraje (oponenta jsem ale uklovala na jeden život.)

Po této zkušenosti jsem se to rozhodla vzít úplně z jiného konce, pokud by mi to karty dovolily. Vzhledem k tomu, že jsem otevřela Consecrated Sphinx a nějaké zabíjení, rozhodla jsem se to vzít odzadu a postavila jsem tohle. Na svůj "deck" jsem teda moc hrdá nebyla.

ima-sealed3.jpg

Pořád to nevypadalo jako deck, ale konečně jsem zabila své oponenty alespoň jednou, když ne dvakrát. Po tomhle eventu jsem se rozhodla, že se konečně podívám alespoň zběžně na spoiler. Nějak jsem ale zabloudila do kuchyně, kde jsem se setkala se spolubydlícím a tak jsem se rozhodla ho zneužít jako experiment a posadila jsem ho k Magic Online (neprotestoval) - potřebovala jsem vědět jestli jsem tu sadu opravdu tak strašně nepochopila (spolubydlící na rozdíl ode mě umí nadraftovat rozumný deck nebo postavit něco i ze špatného poolu, aniž by to předtím viděl). Chvíli jsme oba čuměli na moje karty, až jsme to oba zhodnotili tak, že aggro v klasické podobě nemá šanci a že spoustu her asi vyhrají rarity. Chvíli jsme se bavili o možných strategiích a archetypech a mě se potvrdilo moje nemilé tušení o tom, že formát vypadá úplně jinak a to čím mě zabíjeli oponenti možná i někdy jako deck vlastně vypadalo. Změnila jsem tak úplně strategii a přistoupila jsem k IMA jako ke hře Old School Vintage (začala jsem se soustředit na spelly).

Rozhodla jsem se prostě zazdít a oponenty ubít Serra Angelem nebo Fireballem. Od tohoto okamžiku se mi konečně začalo dařit. Tohle byl můj první skoro X-0 deck (ve finále mě totiž zabil oponent dvěma po sobě zahranýma Glimpsama, kolo před smrtí - to byl trochu podvod!). Předchozí oponent mi třema Fireballama zabil obě Hydry a Anděla. A víte čím mě pak zabil? Fireballem (to se to pak někomu hraje, každopádně jsem ho 2-1 zabila).

ima-sealed4.jpg

Pokud jste s Iconic Masters ještě nehráli a s limited zkušenosti máte, tak doporučuji si s IMA zahrát. Jedná se o dobře designovanou sadu a rozhodně je to velká změna oproti Ixalanu i předešlým Masters setům. Mě trvalo 'hodně dlouho' si zvyknout na to, jak sada vypadá a možná to bylo také tím, že to bylo poprvé, co jsem se seznamovala se sadou na Magic Online a ne v herně se spoustou dalších hráčů, kde si člověk o sadě může popovídat nebo alespoň scoutovat. Jakmile jsem ale přišla na to jak sada vypadá, měla jsem chuť prozkoumat sadu celou i za cenu toho, že na tom prodělám (naštěstí se nestalo).

Děkuji za přečtení. Doufám, že moje zkušenost s IMA navnadí i hráče, kteří si moc v limited nevěří (můj případ). I přes to, že jsem ze začátku vůbec nevěděla, která bije, tak to byla spousta zábavy. Zavzpomínala jsem na staré časy a zahrála si karty, které jsem už nějakou dobu na limited neviděla.

Hodně štěstí

S'Tsung (stsungjp na Twitteru, stsung na Magic Online)


Změna rarit v Iconic Masters

Mythic Rare -> Rare

  • Abyssal Persecutor
  • Blood Baron of Vizkopa
  • Lotus Cobra
  • Malfegor
  • Rampaging Baloths
  • Savageborn Hydra
  • Scourge of Valkas
  • Yosei, the Morning Star
  • Keiga, the Tide Star
  • Kokusho, the Evening Star

Rare -> Uncommon

  • Assault Formation
  • Bladewing the Risen
  • Bogbrew Witch
  • Corpsejack Menace
  • Dragon Tempest
  • Heroes' Bane
  • Hoarding Dragon
  • Indulgent Tormentor
  • Mahamoti Djinn
  • Rosheen Meanderer
  • Sanguine Bond

Rare -> Common

  • Ivy Elemental

Uncommon -> Mythic Rare

  • Channel

Uncommon -> Rare

  • Curse of Predation

Uncommon -> Common

  • Angel of Mercy
  • Crowned Ceratok
  • Darksteel Axe
  • Dissolve
  • Draconic Roar
  • Dragonlord's Servant
  • Duskdale Wurm
  • Earth Elemental
  • Emerge Unscathed
  • Foul-Tongue Invocation
  • Guardian Idol
  • Heat Ray
  • Jace's Phantasm
  • Jaddi Offshoot
  • Jhessian Thief
  • Lead the Stampede
  • Mark of Mutiny
  • Mind Stone
  • Prey's Vengeance
  • Riverwheel Aerialists
  • Runed Servitor
  • Scion of Ugin
  • Seeker of the Way
  • Star Compass
  • Survival Cache
  • Sustainer of the Realm
  • Thrill-Kill Assassin
  • Virulent Swipe
  • Wight of Precinct Six

Common -> Uncommon

  • Condescend
  • Distortion Strike
  • Overgrown Battlement
  • Pristine Talisman
  • Rift Bolt
  • Staggershock
  • Topan Freeblade

No comments:

Post a Comment